samodzielnie.psycholog@gmail.com

Samodzielnie Gabinet Psychologiczny

(+48) 667 564 461

• 31/01/2021 •

Żegnaj pieluszko!

Pożegnanie z pieluszką to zarówno dla dziecka jak i dla rodzica ważny moment w nabywaniu nowych umiejętności malucha. Ze strony opiekunów pojawia się często wiele pytań: Kiedy zacząć? Jak pomóc dziecku? Jak reagować gdy zdarzają się przysłowiowe „wpadki”? Mam nadzieję, że rozwieje chociaż część z Waszych wątpliwości.
Rola i postawa rodzica podczas nauki korzystania z nocnika lub toalety są zwykle bardzo pomocne, jednak są sytuacje kiedy niektóre z naszych zachowań mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Każde dziecko rozwija się w innym, indywidualnym tempie. Kiedy myślimy o pożegnaniu pieluszki ważna jest wiedza, że czucie i świadoma praca zwieraczy pojawiają się między 18-24 miesiącem życia, granica ta jest elastyczna, dlatego może nastąpić to trochę później lub wcześniej. Pamiętajmy jednak, że najbardziej rodzic powinien polegać na obserwacji własnego dziecka, ponieważ każdy mały człowiek może w innym momencie być gotowy na odpieluchowanie. Zwykle pojawiają się sytuacje kiedy maluch zaczyna interesować się miejscami intymnymi, wskazuje, że pieluszka jest pełna lub sygnalizuje, że nie chce chodzić z mokrą pieluszką. Zatem przyglądajcie się sygnałom, które daje Wasze dziecko- zazwyczaj to ono wskaże moment kiedy będzie już gotowe.


Im bliżej 2 roku życia tym bardziej widoczny jest rozwój autonomii, to czego maluch w tym momencie najbardziej potrzebuje to wyrozumiałość i cierpliwość rodziców, szczególnie kiedy dziecko nie zdąży do toalety. W takich sytuacjach nie krytykujemy i nie zawstydzamy, dajemy dziecku komunikat, że tak czasami się zdarza i pomagamy. Starajmy się również aby dziecko nie czuło nacisku z naszej strony, wywoła to skutek odwrotny do zamierzonego. Nie pytajmy też co chwilę czy chce skorzystać z toalety, ponieważ wtedy uczymy go aby polegało na czynnikach zewnętrznych, a nie na swoich odczuciach i sygnałach z ciała.
Towarzysząc dziecku w nauce nowej umiejętności można zachęcać i stymulować poprzez: czytanie wspólnie książek dla dzieci, które opowiadają o pożegnaniu pieluszki, wspólny zakup i wybór nocnika, zabawę naśladowczą, w której lalka lub miś korzysta z nocnika.
Na koniec bardzo ważna kwestia- Przysłowie: „Pośpiech jest złym doradcą” warto w tym przypadku mieć na uwadze, ponieważ bardzo często zdarza się, że w wyniku pośpiechu i nacisków ze strony rodziców dziecko szybko się zniechęca.
Powodzenia!


Bibliografia: Odpieluchowanie. W: Praca zbiorowa., Jak zrozumieć małe dziecko, 2019, Wydawnictwo Natuli.