Phone:

(+48) 667 564 461

Facebook:


Samodzielnie Gabinet Psychologiczny

E-mail:

samodzielnie.psycholog@gmail.com

Odpowiedzialność- jak poważnie to brzmi!Bywają dni kiedy trudno zachęcić dziecko do posprzątania zabawek, zjedzenia obiadu, szybkiego ubrania się rano do przedszkola czy pójścia do kąpieli. Oczywiście każdy może mieć gorszy dzień, ale jeśli sytuacje takie często się powtarzają warto spróbować zachęcić nasze pociechy do współpracy.
Zadajmy sobie zatem pytanie: Jak zmotywować dziecko do współpracy? Zapewne jedne z pierwszych odpowiedzi, które przychodzą nam do głowy to: nagroda, odebranie czegoś na czym dziecku zależy. Zastanówmy się jakie będę konsekwencje takiego postępowania? Nagroda podziała tylko na krótka metę, z kolei drugi sposób spowoduje, że dziecko poczuje się gorzej więc czy będzie chciało zachowywać się lepiej?
• 24/03/2018 •
Category

Powiedz to inaczej, czyli w jaki sposób mówić do dzieci żeby chciały nas słuchać


Zacznijmy więc od komunikatów, w których próbujemy nakłonić dziecko do wykonania jakiejś czynności np. posprzątanie zabawek, umycie rąk przed obiadem. Oto kilka kroków, które warto spełnić aby do dziecka dotarł nasz pełny komunikat:
1. Uzyskaj uwagę dziecka- przykucnij, dotknij za ramię, utrzymuj kontakt wzrokowy i wypowiedz jego imię.
2. Sformułuj krótki, zrozumiały komunikat np. „Umyj ręce, czas siadać do stołu”, „Posprzątaj klocki”
3. Poproś dziecko aby powtórzyło prośbę.
4. Dopilnuj aby wykonało to o co prosiłeś.
5. Doceń i pochwal!
• 24/03/2018 •
Category

Konstruktywna krytyka


Popełnianie błędów jest nieodłączną częścią naszego życia i świetna okazją do nauki. np. posprzątanie zabawek, umycie Przekazując dziecku informacje zwrotne na temat jego postępowania, zachowania czy osiągnięć warto budować przekaz w taki sposób aby nie straciło ono motywacji do dalszej pracy.
• 08/01/2019 •
Category